Friday 7:02pm
July 25, 2014
Currently 85°F
Posted: Thursday, February 20th 2014 at 8:47pm

Basketball: Area teams ready for first round tests

By Morgan Lee Editor
EMAIL STORY CONTACT EDITOR PRINT
click to enlarge
Buford and Johnson face off earlier this season. Both teams will be in action in the first round of the state tournament this weekend.
JOHNSON BOYS CLAIM 8-AAAA CROWN




CHESTATEE GIRLS CLAIM 8-AAAA CROWN


The biggest tournament of the basketball season is almost upon us, and -- for the most part -- we now know which area teams will be taking part in the state playoffs.

The biggest question now is just who awaits the 20-plus area teams in the first round of the postseason, as a number of regions will finish their region tournaments today -- including Region 8-AAAAA.

(NOTE: See below for a list of area teams that have confirmed state playoff bids and their first round match-ups and tip-off times.)

The Johnson boys, Chestatee girls, both Buford programs and both Jefferson programs will enter the playoffs as No. 1 seeds after claiming titles this week. The Knights and Lady War Eagles each made history in Region 8-AAAA, with Johnson winning back-to-back region crowns for the first time, and Chestatee claiming its first ever region title.

Buford wrapped up dominant campaigns in 7-AAA in similar fashion, while East Hall's girls and Dawson County's boys finished as runners-up.

Jefferson's boys and girls also notched region crowns on Monday in Region 8-AA.

Meanwhile, Gainesville's girls finished as the No. 3 seed in Region 8-AAAAA, winning in overtime, while the Gainesville boys finished fourth in 8-AAAAA.

AREA TEAMS THAT HAVE ALREADY CLINCHED STATE BERTHS (20)
First round state playoff match-ups included if available

Class AAAAA
Gainesville girls at Tucker, 6 p.m. Friday
Gainesville boys at Miller Grove, 6 p.m. Saturday

Class AAAA
Chestatee girls vs. Grady, 6 p.m. Friday
Johnson boys* vs. Stone Mountain, 6 p.m. Saturday
Lumpkin County boys at Columbia, 5:30 p.m. Saturday
Stephens County girls at Columbia, Friday

Class AAA
Buford girls* vs. Ringgold, 6 p.m. Friday
Buford boys* vs. North Murray, 7:30 p.m. Friday
Dawson County girls at Cartersville, 6 p.m. Saturday
Dawson County boys vs. Lakeview-Fort Oglethorpe, 7:30 p.m. Friday
East Hall girls vs. North Murray, 7 p.m. Friday
East Hall boys at Ringgold, 6 p.m. Saturday
North Hall girls at Sonoraville, 6 p.m. Friday
White County boys at Cartersville, 7:30 p.m. Saturday

Class AA
Jefferson girls* vs. Lovett, 6:30 p.m. Friday
Jefferson boys* vs. Lovett, 8 p.m. Friday
Rabun County girls vs. Westminster, 6 p.m. Friday
Rabun County boys at Westminster, 6 p.m. Saturday
Union County girls at Wesleyan, 6 p.m. Friday
Union County boys at Greater Atlanta Christian, 7:30 p.m. Friday

-- Class A awaiting the finalization of GHSA Power Ratings, Class A bracket

--* indicates region champ
Associated Categories: Sports News, High School Sports

© Copyright 2014 AccessNorthGa.com
All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten, or redistributed without permission.


  • Click here
  • Click here
  • Click here
  • Click here
  • Click here
0.075567
icon
85°F
Gainesville, GA 30501
Clear
Wind: West 7 mph
Dew point: 60°F