Wednesday 12:23pm
April 23, 2014
Currently 70°F
Posted: Friday, May 17th 2013 at 10:49am

Several county officials from NE Ga. recognized by ACCG

By Staff
EMAIL STORY CONTACT EDITOR PRINT
click to enlarge
ATLANTA - The Association County Commissioners of Georgia (ACCG) and the Carl Vinson Institute of Government at the University of Georgia recently recognized over 50 county officials for completing one of several commissioners’ training programs.

The number includes several from northeast Georgia representing Dawson, Forsyth, Fannin, Habersham, Elbert, Jackson, Gwinnett, Rabun and Madison counties.

The certificates were presented at the 2013 ACCG Annual Conference held at the Savannah Civic Center.

ACCG and the Vinson Institute have been providing leadership development and training certification programs for county commissioners and county staff members for over two decades.

The spring 2013 training certificate recipients are as follows:

The Platinum Standard of Excellence

Sandi Allen, Heard County
Larry Childs, Jones County
Gwen Flowers-Taylor, Spalding County
The Gold Standard of Excellence
James Everett, Charlton County
Garnett “Sonny” James, Habersham County
Bruce Yates, Jackson County
Carlos Nelson, Ware County

The Silver Standard of Excellence

Scott Downing, Ben Hill County
Mike Berg, Dawson County
Robert Thomas, Elbert County
Alan Ours, Glynn County
Titus Andrews, Greene County
David Richardson, Long County
Nancy Schulz, Newton County
Melvin Davis, Oconee County
David Austin, Paulding County
Paul Van Haute, Putnam County
Dell Shingler, Seminole County
Edward Burten, Washington County
Bettye Bozeman, Worth County

Certified Commissioners Advanced Program
(CCAP)

Jimmy Burnsed, Bryan County
Charles Deen, Coffee County
Paul Poole, Coweta County
Chad Henderson, Habersham County
George Moore, Unified Government of Webster
County

Commissioners Training Program

Bennie Calloway, Ben Hill County
Terri Kelly, Burke County
Jeffrey Long, Catoosa County
Ronne Sumner, Cook County
Bob Blackburn, Coweta County
Jimmy Hamby, Dawson County
Harold Reynolds, Elbert County
Rusty Lane, Emanuel County
Larry Sosebee, Fannin County
Ralph Amos, Forsyth County
Liz Haussman, Fulton County
Lynette Howard, Gwinnett County
Jamie Bennett, Haralson County
Guy Singletary, Johnson County
Robert Glaze, Lincoln County
Billy Goldman, Lincoln County
Richard Raines, Lowndes County
Jim Escoe, Madison County
Kelly Spratt, McIntosh County
Deborah Pearce, Miller County
Jason Ward, Polk County
Jimmy Loudermilk, Rabun County
Samuel Gardner, Spalding County
Raymond Ray, Spalding County
Nancy Livingston, Telfair County
Derrick Ogletree, Thomas County
Larry Mathis, Washington County
Arthur Greene, Wilcox County
Mack Sutton, Worth County

Link: Association County Commissioners of Georgia
Associated Categories: Business News, Local/State News, Politics

© Copyright 2014 AccessNorthGa.com
All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten, or redistributed without permission.


  • Click here
  • Click here
  • Click here
  • Click here
  • Click here
0.089193
icon
70°F
Gainesville, GA 30501
Clear
Wind: West 10 mph
Dew point: 34°F