Monday 9:04am
October 20, 2014
Currently 52°F
Posted: Tuesday, November 13th 2012 at 1:13pm

Three playoff broadcasts highlight big night of postseason football on Friday

By Morgan Lee Editor
EMAIL STORY CONTACT EDITOR PRINT
click to enlarge
Flowery Branch and Gainesville battle for the Region 8-AAAAA crown last week in Flowery Branch. The Falcons won 35-34. / photo: David Weikel
After weeks of separating the top four teams from each region, it all comes down to this: win or go home.

The first round of the high school football playoffs kicks off on Friday, and northeast Georgia programs will play a heavy role, including six area teams hosting a first round state contest.

As always, Jacobs Media will be on hand to bring you the action as it happens, including three radio broadcasts, as well as internet coverage of numerous other contests.

After plowing past North Hall in last week’s Region 7-AAA showdown, Buford will enter postseason play as a No. 2 seed, and the Wolves’ battle with Cedar Grove will be broadcast live on AM 550.

Third-ranked Buford (7-3) rolled up 410 yards of offense in last week’s win and looks to be rounding in postseason form at just the right time. The Wolves will face a Saints team that is looking to become a perennial playoff fixture, having reached state each of the past two years.

Cedar Grove (6-4) finished as the No. 3 seed from Region 6-AAA by a mere 16 points, falling to 6-AAA champ St. Pius 38-28 and second seed Blessed Trinity 28-22. The Saints, whose other losses came to perennial power Tucker and Class AAAA Columbia in the first two contests of 2012, are led by quarterback Jonathan McCrary. The dual-threat senior, a Vanderbilt commit, compiled five touchdowns in Cedar Grove’s 47-14 destruction of fourth-seeded Woodward Academy.

Buford has not dropped a first round playoff game since beginning a streak of 14 straight state appearances in 1998 and has not lost a home playoff contest since falling to Charlton County in the 2006 Class AA quarterfinals.

While Gainesville’s home playoff record isn’t quite as stout, the Red Elephants’ record at City Park is still plenty strong. In fact, the Red Elephants are 10-2 at home in the postseason since 2008.

On Friday, Gainesville will look to snap a two-game skid against Rome in its first Class AAAAA playoff contest in a game broadcast live on 1240 AM.

The Red Elephants (7-3) missed out on their fifth straight region title by a matter of yards in last week’s 35-34 defeat to Flowery Branch in Region 8-AAAAA and will be looking to bounce back with a vengeance against a Bears team that is the No. 3 seed out of Region 5-AAAAA.

Rome (8-2) features running back Myron Washington and quarterback Bo Tucker in an offense that enters the contest averaging 36.7 points per game. Yet the Bears defense has been gashed at times this season, allowing 28 points per game. Gainesville, meanwhile, enters the contest scoring 43.7 points per game.

Rome finished as the No. 3 seed in 5-AAAAA courtesy a 57-56 overtime defeat of East Paulding -- the No. 4 seed, which is headed to face Flowery Branch in the first round.

In Class AAAA, Chestatee will host a state playoff game for the first time in program history on Friday -- a showdown with LaGrange that will be broadcast live on 102.9 FM.

The War Eagles (8-2) bounced back from their only Region 8-AAAA loss of the campaign -- to 8-AAAA champ Monroe Area on Nov. 2 -- with a 48-7 thumping of Madison County last week and will enter the postseason as a No. 2 seed.

The Grangers (5-5) are the No. 3 seed from Region 5-AAAA and enter state play scoring 31.1 points per game while allowing 28.1 points. LaGrange features quarterback Zach Giddens and receiver Dee Smith.

Chestatee has already eclipsed its best ever mark for wins in a season and comes into the contest averaging 38.4 points and over 400 yards of offense per game.

The three games represent just a sample of what should be an exciting night of action that also includes contests for region champions Flowery Branch, North Hall and Jefferson. Access North Georgia.com will be present at each contest, updating scores live on the web site and on social media.

The Trojans (8-2) will play host to their first home playoff game since 2009 on Friday when Woodward Academy (7-3) travels to Gainesville. North Hall will be looking to bounce back from last week’s loss to Buford -- a game in which the Trojans trailed 24-13 in the third quarter before the Wolves pulled away down the stretch.

Meanwhile, Flowery Branch (8-2) will play host to North Paulding (7-3) after clinching its first ever solo region crown last week. The Falcons have shown an impressive comeback ability this season after falling behind in each of their showdowns with fellow Region 8-AAAAA playoff teams Gainesville, Heritage (Conyers) and Clarke Central.

In Class AA, Jefferson (9-1) will head into the first round against Kendrick (5-5) after winning the Region 8-AA championship for the first time since 2009. The Dragons have won each of their last three first round home playoff contests (2007, ’08 and ’09).

There will also be historic playoff appearances for area teams Jackson County, Rabun County and Dawson County. Jackson County (6-4) will be making its first ever state tournament appearance (the Panthers’ previous playoff experience was at the region level only) when it travels to face sixth-ranked Cartersville (10-0). Rabun County will be making its first state trip since 1998 when the Wildcats (6-4) visit Region 5-AA champ Heard County (10-0). And Dawson County is back in the playoffs for the first time since 2004. The Tigers (6-4) will pay a visit to Region 6-AAA champ St. Pius (8-2).

Elsewhere, White County will get a chance to avenge a 21-19 Sept. 21 loss to Blessed Trinity when the third-seeded Warriors (7-3) travel to Roswell to take on the Titans (8-2).

In Class AAAA, third-seeded Stephens County (8-2) faces a road trip to second-seeded Carrollton (7-3). And in Class AAAAAA, Mill Creek (7-3) will make its third state appearance in program history when the Hawks travel to face Alpharetta (7-3). Second seeded and fifth-ranked North Gwinnett (9-1) will also play host to Johns Creek (8-2).


CONFIRMED FIRST ROUND STATE PLAYOFF GAMES FOR AREA TEAMS

Class AAAAAA
North Gwinnett (No. 2 seed, Region 7-AAAAAA) vs. Johns Creek (No. 3, R6)
Mill Creek (No. 3, R7) at Alpharetta (R6, No. 2)

Class AAAAA
Flowery Branch (No. 1, R8) vs. North Paulding (No. 4, R5)
Gainesville (No. 2, R8) vs. Rome (No. 3, R5) -- Radio: 1240 AM

Class AAAA
Chestatee (No. 2, R8) vs. LaGrange (No. 3, R5) -- Radio: 102.9 FM
Stephens County (No. 3, R8) at Carrollton (No. 2, R5)

Class AAA
North Hall (No. 1, R7) vs. Woodward Academy (No. 4, R6)
Buford (No. 2, R7) vs. Cedar Grove (No. 3, R6) -- Radio: 550 AM
White County (No. 3, R7) at Blessed Trinity (No. 2, R6)
Dawson County (No. 4, R7) at St. Pius X (No. 1, R6)
Jackson County (No. 4, R8) at Cartersville (No. 1, R5)

Class AA
Jefferson (No. 1, R8) vs. Kendrick (No. 4, R5)
Rabun County (No. 4, R8) at Heard County (No. 1, R5)


FINAL 2012 REGULAR SEASON STANDINGS FOR AREA REGIONS
Region 8-A
TEAM........................Region...................Overall
Athens Academy.........6-0..........................10-0
George Walton............4-2..........................7-3
Prince Avenue............4-2...........................8-2
Athens Christian..........3-3..........................4-6
Pinecrest Academy.....3-3..........................5-4
Commerce..................1-5..........................5-5
Hebron Christian.........0-6..........................1-9
*Lakeview Academy...................................6-2
*Towns County...........................................3-7
(*-playing a non-region schedule)

Region 8-AA
TEAM........................Region...................Overall
Jefferson......................7-0..........................9-1
Washington-Wilkes......6-1..........................9-1
Greene County............4-3..........................4-6
Rabun County..............4-3..........................6-4
Union County...............3-4..........................6-4
Oglethorpe Co.............2-5..........................4-6
Riverside Military.........2-5..........................2-8
Social Circle................0-7..........................0-10

Region 7-AAA
TEAM........................Region...................Overall
North Hall......................6-1..........................8-2
Buford...........................5-2#........................7-3#
White County................5-2..........................7-3
Dawson County............4-3..........................6-4
East Hall.......................3-4..........................5-5
West Hall......................2-5..........................3-7
Banks County...............2-5..........................3-7
Fannin County..............1-6..........................1-9
# - forfeited two victories

Region 8-AAA
TEAM........................Region...................Overall
North Oconee...............7-0..........................9-1
Morgan County.............5-2..........................8-2
Hart County..................5-2..........................5-5
Jackson County............4-3..........................6-4
Elbert County................4-3..........................5-5
Oconee County.............2-5..........................3-7
Franklin County.............1-6..........................2-8
East Jackson................0-7..........................0-10

Region 8-AAAA
TEAM........................Region...................Overall
Monroe Area................6-1..........................9-1
Chestatee....................6-1..........................8-2
Stephens County.........5-2..........................8-2
Eastside.......................5-2..........................7-3
Lanier...........................3-4..........................5-5
Lumpkin County...........2-5..........................2-8
Madison County...........1-6..........................1-9
Walnut Grove...............0-7..........................1-9
*Johnson.....................................................6-4
(*-playing a non-region schedule)

Region 8-AAAAA
TEAM........................Region...................Overall
Flowery Branch...........8-0..........................8-2
Gainesville..................6-2..........................7-3
Heritage, Conyers.......6-2..........................8-2
Clarke Central.............5-3..........................5-5
Apalachee...................4-4..........................5-5
Loganville....................3-5..........................4-6
Cedar Shoals..............2-6..........................4-6
Salem..........................1-7..........................2-8
Winder-Barrow............1-7..........................1-9

Region 6-AAAAAA
TEAM........................Region...................Overall
West Forsyth...............6-1..........................9-1
Alpharetta....................6-1..........................7-3
Johns Creek................5-2..........................8-2
Chattahoochee............5-2..........................7-3
Centennial...................3-4..........................3-7
Lambert.......................2-5..........................5-5
South Forsyth..............1-6..........................4-6
North Forsyth..............0-7..........................3-7

Region 7-AAAAAA
TEAM........................Region...................Overall
Norcross.....................8-0..........................10-0
North Gwinnett............7-1..........................9-1
Mill Creek....................6-2..........................7-3
Collins Hill...................5-3..........................6-4
Peachtree Ridge.........4-4..........................4-6
Duluth.........................3-5..........................4-6
Mountain View............2-6..........................3-7
Habersham Central....1-7..........................1-9
Meadowcreek.............0-8..........................0-10
Associated Categories: Sports News, High School Sports

© Copyright 2014 AccessNorthGa.com
All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten, or redistributed without permission.


  • Click here
  • Click here
  • Click here
  • Click here
  • Click here
0.139576
icon
52°F
Gainesville, GA 30501
Clear
Wind: North 0 mph
Dew point: 48°F